Beszélgetni szeretne a párom?!
Címkék:
kommunikáció | kapcsolatok | barátság | házasság | párkeresés | vonzalom | társalgás | lelki kapcsolódás
"Jó beszélgetni! Csevegni, jókedvűen, mélyen, őszintén, hogy kibukjon belőlünk végre az, amiről magunk se tudtuk, hogy bennünk van!... Akkor jövünk rá, amikor kimondjuk! (...) Életünk legnagyobb pillanata, amikor megnyílunk egymás számára."
Müller Péter
Beszélgetni szeretne a párom?!
Minden jól működő emberi kapcsolat egyik fontos eleme a kielégítő kommunikáció, ami meghatározza a barátság, a házasság, a munkatársi kapcsolat minőségét. Nem véletlenül írtam a kielégítő szót, ugyanis lehet valakivel felszínesen cseverészni, illetve tartalmasan beszélgetni, a kettő között óriási különbség van. Azt gondolom ez egy baráti kötelékben nem lehet probléma, hiszen olyan embert választunk barátunknak, akivel jól megértjük egymást, egy hullámhosszon vagyunk, szívesen beszélgetünk vele.
Ezt a minőséget egy munkatársi viszonyban már nehezebb kialakítani, hiszen a kollégáinkat alapvetően nem mi választjuk, ha csak nem vagyunk a cég tulajdonosai, vezetői. Viszont minden esetben törekedhetünk a nyitott kommunikációra a minőségi munkavégzés és munkatársi kapcsolat érdekében.
De mi a helyzet házasságon belül? Amikor párt választunk, először nem azt figyeljük meg a jelöltben, hogy képesek vagyunk-e órákig beszélgetni egymással, sokkal inkább dominálnak a külső jegyek, a testi vonzódás. Úgy is fogalmazhatnánk, hogy elindul a nő és a férfi között valamiféle kémiai kapcsolódás. Ha kölcsönös a vonzalom, igyekeznek minél több időt tölteni egymással, jön a rózsaszin köd ideje, amikor mindenhova együtt járnak és szó szerint élvezik egymás társaságát. Ebben a szakaszban még nem biztos, hogy kiderül, nincs miről beszélgetni egymással... Hiszen sok külső inger éri a párt, rengeteg közös élményben van részük és ezek mind alapot szolgáltatnak egy-egy beszélgetéshez.
Amikor a partnerek átlépnek az együttélés, vagy házasság fázisába, idővel csökkenek a külső behatások, a fókusz már az otthonteremtésre és a gyermekvállalásra helyeződik át. Itt még mindig vannak közös témák, kapcsolódási pontok, amelyek mentén egy társalgást lefolytathatnak. Azonban, ahogy a gyermekek felnőnek, egyre kevésbé igénylik szüleik társaságát, gondoskodását, a két fél magára marad. Ekkor derül ki, hogy mennyire tudnak egymásra hangolódni, képesek-e valóban partnerek lenni egymás számára. Ha ezután is igénylik egymás közelségét és szívesen osztják meg egymással a gondolataikat, valószínű, hogy a későbbiekben is müködőképes lesz a kapcsolat. Ehhez mély lelki kapcsolódás szükséges, illetve igény mindkét félben arra, hogy megosszák társukkal érzéseiket, vágyaikat, félelmeiket, egyszóval önmagukat.
Ha nincs meg az összhang, akkor a társak legjobb esetben is csak elbeszélnek egymás mellett, rosszabb esetben másnál keresik azt a fajta lelki, szellemi kielégülést, ami hiányzik az életükből. Ilyenkor lép szinre a harmadik fél, aki megadja mindazt, amire a házastárs nem képes.
Igazán csak az tud társ lenni, aki minden szinten képes kielégíteni a bennünk megszülető vágyakat, akivel együtt rezonálunk. Ebben a kapcsolódásban éppolyan fontos a szellemi, lelki összhang, mint a testiség, vagy a megfelelő konfliktuskezelés, illetve az élet főbb területeivel kapcsolatban az "egy irányba nézés".
Rajmon Beáta
Médiaszereplések:
Nők Lapja Café: www.nlcafe.hu/ezoteria/20140926/mmegbocsatas/
Nők Lapja Café: www.nlcafe.hu/csalad/20150218/hazassag-valsag-szerelem/
Családinet Magazin: www.csaladinet.hu/hirek/eletmod/egeszseg/22158/gyogyul_a_lelkem
Ajkai Televízió: www.youtube.com/watch?v=FO1KoGcIQOA
Cosmopolitan magazin 2017. februári szám: Segítség, a legjobb barátnőm egy troll!